Almviksgårds Bageri
Sinikka Bäppler

Tel: 08-551 521 96
Epost: sinikka.baeppler@hotmail.com
Produkter: Bröd, mysli.

 

Einar smed
Einar Svarsson

Epost: svavi@swipnet.se

 

Elins nyttigheter
Elin Dahlström

Epost: elin.dahlstrom@telia.com
Produkter: Syrade grönsaker, chili, inlagd gurka
Deltar: Alla dagar

 

Enöga mat
Anna Sundberg

Epost: enogafood@gmail.com
Produkter: Getkorv, getskinn

 

Fogdö Lax
Lars-Åke Jansson och Susanne
Finnarsörsvägen 81, 764 57, Grisslehamn
Tel: 0175-411 56
Epost: info@fogdolax.se
Hemsida: http://www.fogdolax.se
Produkter: Färsk, rökt och gravad regnbågslax. Laxost, Paté samt såser.

 

Franzéns charkuterier
Kristoffer Franzén

Epost: kristofer@franzenscharkuterier.se
Produkter: Charkuterier, fläskkött
Deltar: Alla dagar

 

Fågelsångens bigårdar
Thomas Rafstedt
Annebodavägen 70, 125 71, Älvsjö
Tel: 0706-63 77 99
Epost: thomas.rafstedt@hotmail.com
Hemsida: http://www.fagelsangensbi.se
Produkter: Honung, pollen, salvor
Deltar: Alla dagar

 

Glada Grisen
Micke Örneholm, Cathrine Rudström

Tel: 0703-181516
Epost: micke.orneholm@telia.com
Produkter: Kantarellsmörgåsar, skärbrädor, kräftor
Deltar: Alla dagar

 

Granerfeldts trädgårdscenter
Björn Granerfeldt Widéns Lantbruk AB

Tel: 070-6629967
Epost: granerfeldt@hotmail.com
Produkter: Ägg, grönsaker
Deltar: Alla dagar

 

Gålö Gårdsmejeri
Eva Thoreson

Tel: 070-234 23 01
Epost: eva.thoreson@gmail.com
Hemsida: http://www.galogardsmejeri.se
Produkter: Smör, komjölksost

 

Gårdsmejeriet Sanda
Inger Wallin
Klockarlötsvägen 5, 13795, Österhaninge
Tel: 070-72 95 838
Epost: info@gardsmejerietsanda.se
Hemsida: http://www.gardsmejerietsanda.se
Produkter: Ostar av komjölk

 

Hagby Honung
Ruth och Aldo De Kartzow
Hagby 304, 74020, Vänge
Tel: 0733-24 23 32
Epost: aldo@naredevelopment.se
Produkter: Vår honung marknadsförs under två olika namn: · Hagby Honung och · Honung från Uppsalas Linnéanska Trädgårdar Detta är honung som kommer enbart from Uppsalas Botaniska Trädgården, Linne Trädgården eller Linnes Hammarby. All honung som vi säljer kommer från våra egna bigårdar i Uppsala, Enköping och Sala. Därför kan vi garantera att en strikt kvalitetskontroll genomförs genom hela produktions- och hanteringskedjan. Honung från Uppsalas Linnéanska Trädgårdar Detta är honung som kommer enbart from Uppsalas Botaniska Trädgården, Linne Trädgården eller Linnes Hammarby. Vi strävar efter att ha friska och starka bin som producerar honung av hög kvalitet. Vi hanterar honungen i en modern anläggning som uppfyller branschens alla krav.
Deltar: Alla dagar

 

Hillsta Bär & Potatis
Knut Hanner

Epost: knut@hillsta.com
Hemsida: http://hillsta.com/
Produkter: Grönsaker
Deltar: Alla dagar

 

Igelsta Blomsterodling
Kjell Elander

Epost: kjell_elander@hotmail.com
Produkter: Blommor

 

Iskcon Almvik
Andris Apinis

Epost: aandris2001@yahoo.com
Produkter: Grönsaker
Deltar: Alla dagar

 

Keramik
Samir Dzabirov

Epost: samirdzabirov@gmail.com
Produkter: Keramik

 

Klas Billengren Krukmakeri
Klas Billengren

Epost: klas.billengren@gmail.com

 

Klippinge gård
Lars Fredriksson

Tel: 0707-12 34 14
Epost: lars.fredriksson@svenska-antti.se
Produkter: majs

 

Klox
Siv Kindgren

Epost: siv@kindgren.net
Produkter: Tovade tomtar

 

Kransar
Mattias Reuterhäll/ Hinthong Phromli

Epost: mattias.reuterhall@hotmail.com
Produkter: Kransar

 

Kvarnkärrs blommor
Maria Svennbeck

Tel: 070-790 50 68
Epost: m.svennbeck@gmail.com
Produkter: Snittblommor

 

LEH design
Lena Horn

Epost: lehdesign@hotmail.se
Produkter: Tovade vantar i ekol. Ull

 

Lindsbro Trädgård
Jyhrki Meskanen/Satu Nenonen

Tel: 0704-22 39 99
Epost: satu.nenonen@telia.com
Produkter: grönsaker

 

Margit Johansson
Margit Johansson

Epost: margit_uffe@tele2.se
Produkter: Produkter av lammskinn
Deltar: Alla dagar

 

Nystugan ekogård
Robert Gustafsson o Jenny Rosell
Stigtomta
Tel: 070-7762291, 070-7551005
Epost: robban2@icloud.com
Produkter: Kött, korv grönsaker chark, ägg.
Deltar: Alla dagar

 

Onsberga gård
Erika Olsson o Torbjörn

Tel: 070-65 310 31
Epost: erika@vretagard.se
Produkter: Ekol nöt, svin, lamm

 

Orchis Mellangård
Rita Cannert

Tel: 0706-772734
Epost: rita.cannert@orchis.se
Hemsida: http://www.orchis.se/
Produkter: Lamm, vaktelägg, örter

 

Printz bageri
Viktoria Bäck Eriksson
Stallarholmen
Tel: 0152-422 30
Epost: info@printzbageri.se
Hemsida: http://www.printzbageri.se
Produkter: Bröd, bullar.
Deltar: Alla dagar

 

Pullans hönseri
Anna Persson

Epost: anna.persson@my.com
Produkter: Ägg
Deltar: Alla dagar

 

Rheum
Alexander Olsson
Norra Stene, 150 21, Mölnbo
Tel: 0158-230 30
Epost: olsson.alexander@gmail.com
Hemsida: http://www.rheum.se
Produkter: Grönsaker, skinn, garn, olja, rökt kött, beställning av kött
Deltar: Alla dagar

 

Roslagskött
Per-Henric Pettersson, Åsa Pettersson

Tel: 0709-94 62 39
Epost: info@roslagskott.se
Hemsida: https://www.roslagskott.se/
Produkter: Chark, griskött

 

Salsiccia AB
Michele Cavazza

Epost: italiensk@yahoo.se
Produkter: Korv, must
Deltar: Alla dagar

 

Svartbäckens trädgård
Malin Wedrén
Nysätra Svartbäcken 1, 749 63, Örsundsbro
Tel: 070-535 7664
Epost: svartbacken1@gmail.com
Produkter: Grönsaker, snittblommor och plantor.

 

Syltkrukan AB
Per Sandström
Ilmårdsbergsvägen 7, 815 69, Månkarbo
Tel: 0293-511 61, 0733-828 824
Epost: per.sandstrom700@gmail.com
Produkter: Sylt, saft, marmelad, bär, svamp
Deltar: Alla dagar

 

Sörgården Grönt
Torbjörn & Jenny Lindström
Torstuna Tibble 1, 74972, Fjärdhundra
Tel: 070-590 9357, 070-638 3940
Epost: totto.tl61@gmail.com
Produkter: grönsaker, blommor

 

Thongmuan Somjai Wallén
Åke och Wan Wallén

Tel: 0171- 41 90 36
Epost: wallenake@msn.com
Produkter: Grönsaker, bär, svamp

 

Tyresö Marsipan
Ingemar Nygren

Epost: tyresomarsipangodis@hotmail.com

 

Väddö Mejeri
Hans Edlund

Tel: 0176-503 49
Epost: info@vaddogardsmejeri.se
Hemsida: http://vaddogardsmejeri.se/
Produkter: ost

 

Åkerby Handelsträdgård
Roger & Britt-Marie Dahlström

Epost: roger.dahlstrom@akerbyhandelstradgard.se
Produkter: Färska grönsaker, frukt
Deltar: Alla dagar

 

 

 


BONDENS EGEN MARKNAD, IDEELL FÖRENING Org. nr: 802410-8337 Bankgironummer: 5823 - 2513