Adolfsnäs Handelsträdgård
Andres Meijer
, Vadstena
Tel: 0143-10675 , 0736-775 212
Epost: anders.meijer@gmail.com
Produkter: Gurka, tomat ev hallon, gurkinlägningar.
Deltar: Alla dagar.

 

Anders Fisk & Delikatesser
Anders Gustavsson
, 593 22, Västervik
Epost: anders.fisk@telia.com
Produkter: Färska och rökta fiskprodukter, egna inläggningar.
Deltar: Alla dagar.

 

Assarssons Trädgård
Annicka Assarsson
, Motala
Tel: 0141-232 018, 0706-222 018
Epost: annicka.assarsson@boremail.com
Produkter: Tomater, gurka, paprika.
Deltar: Alla dagar.

 

Bageri Bakelit
Josef Schilling
, Aneby
Tel: 0702-851 517
Epost: schilling@spray.se
Produkter: Surdegsbröd ur vedeldad stenugn, kakor, havrekakor, äpplen.
Deltar: Alla dagar.

 

Blåklintsprodukter
Anna Tillby, Åsa Karlsson
, Linghem
Tel: 013-75191, 0705-675 190
Epost: lars.gunnar@blaklintprodukter.se
Produkter: Ägg, bröd, ost, korv, honung, marmelad - (Anna)
Öppet: Alla dagar förutom den 3:e september
Café & Grillning - (Åsa)
Öppet alla dagar.
Deltar: Se under produkter

 

Bondbönans odlingar
Kristina Carlsson
, 590 55, Sturefors
Tel: 013-523 55
Epost: seltorp@sturefors.net
Produkter: Grönsaker, kalvdans.
Deltar: Alla dagar.

 

Boställets Vedugnsbageri/Hydens Jordgubbsodling
Karin Lorin
, 590 76, Vreta
Tel: 076-1273022
Epost: info@bostallets.se
Produkter: Bröd/bullar, kakor, kex.
Deltar: Alla dagar.

 

Britta & Lennarts Nära Kött
Britta Andersson
, Norsholm
Tel: 011-54004
Epost: britta@dinkottbutik.se
Produkter: Chark, kött av nöt, gris och lamm. Tillbehör såser & smakmacka.
Deltar: Alla dagar.

 

Brostorps Hemlagade
Annika Ydrestrand
, Ydre
Tel: 0140-43054
Epost: info@ostkaka.com
Hemsida: http://www.ostkaka.com
Produkter: Ostkaka, ost, dessertost.
Deltar: Alla dagar.

 

Börslyckegård
Agnes Johansson
, Tjällmo
Tel: 0763-364 617
Epost: info@borslycke.se
Hemsida: http://www.borslycke.se
Produkter: Marmelad, dressing,olja,vinäger,kola,kryddsalt.
Deltar: Alla dagar.

 

Forsmans Lax & Lamm
Helen Forsman
, Vikbolandet
Tel: 0703-289 561
Epost: aspoja.helen@telia.com
Produkter: Färskt lammkött, korv, varmrökt regnbåge, lammskinn.
Deltar: Alla dagar.

 

Freson´s Trädgård
Britt-Marie Fredriksson
, Rimforsa
Tel: 0494-220 20, 070-281 00 88
Epost: info@fresons.se
Hemsida: http://www.fresons.se
Produkter: Blommor, Kryddor, Pumpor, Kinda Gurka, Ostkaka, kalvdans, bröd, Hargs marmelader.
Deltar: Alla dagar.

 

Gläntans Viltkött
Drottninggatan 20, 602 24, Norrköping
Tel: 011-10 11 96
Epost: info@glantans.com
Hemsida: http://www.glantans.com
Produkter: Viltkött från svensk skog och mark.

 

Gävbo Bakstra
Ulla Friberg

Tel: 076-0252608
Epost: 013.331002@telia.com
Produkter: Tunnbröd.
Deltar: Alla dagar

 

Hejtorp Gårdsmejeri
Kristina Carlsson
, Finspång
Tel: 070-5922717
Epost: hejtorp@doverstorp.se
Produkter: Getost, ostkaka, kalvdans.
Deltar: Alla dagar.

 

Hermelins i Skänninge
Magdalena Hermelin
, Skänninge
Tel: 07007-881 236
Epost: magdalena@hermelins.se
Produkter: Potatis, ägg, honung,(ev. squash, bönor, dill, persilja,blomkål, broccoli).
Deltar: Alla dagar.

 

Herrsätergård / Åtvidabergshotell
Erik Karlsson/Thomas Collin
, Åtvidaberg
Tel: 070-131 4682, 073-817 8062
Epost: erik@herrsater.se
Produkter: Ostkaka, kalvdans, salladsost, färskost, sylt,vetemjöl, färskost,hårdost, vitmögelost.
Deltar: Alla dagar.

 

Hillingstads Blomsterodling
Susanne & Lennart Isaksson
, Ödeshög
Tel: 0142-710 18, 0708-593262
Epost: susanne.lennart@gmail.com
Produkter: Blommor, pumpor, dill.
Deltar: Alla dagar.

 

Holavedens Handelshus ek förening
, Ödeshög
Tel: 073-3521709
Epost: stellan.anna@tele2.se
Produkter: Björkglögg, älgörtsaft.
Deltar: 17, 24:e september samt den 1:a oktober.

 

Lantz Biodling
Håkan Lantz
, Mjölby
Tel: 0142-135 60, 070-677 6104
Epost: lantzbiodling@telia.com
Produkter: Honung, kallpressad rapsolja, honungssenap.
Deltar: Alla dagar.

 

Löt gårdsmejeri
Björn Kvist/Erik Garberg
, Gammalkil
Tel: 070-252 8082
Epost: lot.gardsmejeri@telia.com
Produkter: Getost, smör, getmjölk.
Deltar: Alla dagar.

 

Mon-tomater
Kristina Ahlsen

Tel: 0123-310 24, 070-85 009 29
Epost: ahlsen@montomater.se
Hemsida: http://www.montomater.se/
Produkter: Tomater, parika, gurka och andra grönsaker. Getost från Krogersbo.
Deltar: Alla dagar.

 

Monbrageriet
Anita Brage
, Smedstorp
Epost: anita.brage@gmail.com
Produkter: Bröd .
Deltar: Datum kommer senare!

 

Mårdsmålens handelsträdgård
Petra Holgersson
, Tranås
Tel: 070-3499463
Epost: 1petra.holgersson@telia.com
Produkter: Kravodlade grönsaker.
Deltar: Alla dagar.

 

Opplunda Ekoägg AB
Fritz Frithiofsson, Anna Tillby
, Vikingstad
Tel: 070-7410288
Epost: atillby@hotmail.com
Produkter: Ekologiska ägg.
Deltar: Alla dagar.

 

S:t Annas Rökeri
Peter Andersson
, Söderköping
Tel: 072-554 3697
Epost: info@stannarokeri.se
Hemsida: http://www.stannarokeri.se
Produkter: Salami, ölkorv, medvurstar, sidfläsk, ål, sik, gös , aborre.
Deltar: Alla dagar.

 

Skattgårdens Lamm
Per Johansson
, Rimforsa
Tel: 073-849 42 53
Epost: p-johan@telia.com
Produkter: Grönsaker.

 

Skedevi Potatis AB
Claes Pettersson

Epost: skedevi.jordgubbar@boremail.com
Produkter: Jordgubbar, potatis.
Deltar: 13:e och 20:e augusti

 

Smultronboda Fårgård
Krister Mattsson
, Edsbruk
Tel: 0493-710 77
Epost: kel@smultronboda.se
Hemsida: http://www.smultronboda.se/
Produkter: Lammprodukter, charkvaror, nöt, fläsk, vilt, lammskinn.
Deltar: Alla dagar förutom 24/9

 

Stafsäter Gårdsglass
Maria Ekman
, Sturefors
Tel: 0709-467408
Epost: gardsglass@stafsater.se
Produkter: Glass förpackad och kulglass.
Deltar: Alla dagar

 

Vikbolandsstruts
Nicklas Nordqvist
, Vikbolandet
Tel: 070-740 1153
Epost: info@vikbolandsstruts.se
Hemsida: http://www.vikbolandsstruts.se/
Produkter: Styckningsdetaljer av struts färskt och rökt.
Deltar: Alla dagar.

 

Vitviks Gård
Maria Ählman
Vitviks, v Lund, 615 95, Valdemarsvik
Tel: 070-556 7440
Epost: maria@vittviksgard.se
Hemsida: http://www.vittviksgard.se
Produkter: Nötkött, torkad svamp.
Deltar: Alla dagar.

 

Älmås Gård
Eric Holgersson
, Tranås
Tel: 0140-16788, 070-34 99 464
Epost: eric.holgersson@telia.com
Produkter: Kravgrönskaer.
Deltar: Alla dagar.

 

Östgötapotatisodlarföreningen
Claes Pettersson

Tel: 0708-466 263
Epost: claes_pettersson@hotmail.com
Produkter: Potatis.
Deltar: Alla dagar

 

 

 


BONDENS EGEN MARKNAD, IDEELL FÖRENING Org. nr: 802410-8337 Bankgironummer: 5823 - 2513