Adolfsnäs Handelsträdgård
Andres Meijer
, Vadstena
Tel: 0143-10675 , 0736-775 212
Epost: anders.meijer@gmail.com
Produkter: Gurkor, tomat, bär
Deltar: Alla dagar.

 

Anders Fisk & Delikatesser
Anders Gustavsson
, 593 22, Västervik
Epost: anders.fisk@telia.com
Produkter: Fisk
Deltar: 11:e aug, 25 aug, 8 sept, 22 sept samt 29 sept

 

Assarssons Trädgård
Annicka Assarsson
, Motala
Tel: 0141-232 018, 0706-222 018
Epost: annicka.assarsson@boremail.com
Produkter: Tomat, gurka, paprika, aubergine.
Deltar: Alla dagar.

 

Bageri BakElit
Josef Schilling
, Aneby
Tel: 0702-851 517
Epost: schilling@spray.se
Produkter: Surdegsbröd, kakor (havre, äpple, kvarg)
Deltar: Alla dagar.

 

Beady AB
Beady AB
, Linköping
Produkter: Honung.

 

Bondbönans odlingar
Kristina Carlsson
, 590 55, Sturefors
Tel: 0730-24 73 62
Epost: info@bondbonans-odlingar.se
Produkter: Grönsaker, förädlade produkter av grönsaker, frukt & bär, snittblommor.
Deltar: Alla dagar.

 

Boställets Vedugnsbageri/Hydens Jordgubbsodling
Karin Lorin
, 590 76, Vreta
Tel: 076-1273022
Epost: info@bostallets.se
Produkter: Bröd, kakor, bullar.
Deltar: Alla dagar förutom den 1:a sept

 

Brostorps Gårdsmejeri
Camilla Ydrestrand
, Ydre
Tel: 0140-43054, 076-1866016
Epost: info@ostkaka.com
Hemsida: http://www.ostkaka.com
Produkter: Ost, ostkaka.
Deltar: Alla dagar.

 

Drivbänk
Christina Nordström
, Linköping
Tel: 070-822 33 24
Epost: info@drivbank.se
Produkter: Grönsaker
Deltar: 25:e aug samt 1:a sept

 

Emma Lundberg
Emma Lundberg

Epost: emma@livslotten.se
Produkter: Säljer tillsammans med Skattgårdens lamm
Deltar: Alla dagar.

 

Forsmans Lax & Lamm
Helen Forsman
, Vikbolandet
Tel: 0703-289 561
Epost: aspoja.helen@telia.com
Produkter: Varmrökt lax, gravad lax, styckdetaljer färskt lamm, rökt fårfiol, fårkorv, lammskinn.
Deltar: Alla dagar.

 

Gränna Frukt
Göran Bernerson
, Gränna
Tel: 0390-10282
Epost: goran@grannafrukt.se
Produkter: Äpplen, päron, plommon, färskpressad äpplemust.
Deltar: Alla dagar.

 

Gävbo Bakstra
Ulla Friberg
, Gammelkil
Tel: 076-0252608
Epost: friberg.ulla.m@gmail.com
Produkter: Tunnbröd, honung.
Deltar: Alla dagar

 

Haag Skog & Lantbruk
Ida -Johanna Carlander, Benny Haag
, Kisa
Tel: 070-9665141
Epost: savsjogard@gmail.com
Produkter: Grönsaker och ev kött.

 

Hejtorp Gårdsmejeri
Kristina Carlsson
, Finspång
Tel: 070-5922717
Epost: hejtorp@doverstorp.se
Produkter: Getost, ostkaka, kalvdans.
Deltar: Alla dagar förutom 1:a sept.

 

Hermelins grönsaker
Magdalena Hermelin
, Skänninge
Tel: 07007-881 236
Epost: magdalena@hermelins.se
Produkter: Div grönsaker, potatis, ägg, honung.
Deltar: Alla dagar.

 

Herrsätergård / Åtvidabergshotell
Erik Karlsson / Thomas Collin
, Åtvidaberg
Tel: 073-8178062
Epost: erik@herrsater.se
Produkter: Ostkaka, sylt, kalvdans, mjöl, ost, mejeriprodukter.
Deltar: Alla dagar.

 

Hillingstads Blomsterodling
Susanne & Lennart Isaksson
, Ödeshög
Tel: 0142-710 18, 0708-593262
Epost: susanne.lennart@gmail.com
Produkter: Snittblommor, dill.
Deltar: Alla dagar.

 

Holavedens Handelshus ek förening
, Ödeshög
Tel: 073-3521709
Epost: stellan.anna@tele2.se
Produkter: Björkglögg, björklövsaft, älgörtsdryck.
Deltar: 8:e till 29:e sept

 

Lantz Biodling
Håkan Lantz
, Mjölby
Tel: 0142-135 60, 070-677 6104
Epost: lantzbiodling@telia.com
Produkter: Honung, även smaksatt kallpressad rapsolja.
Deltar: 11:e aug till den 8:e sept

 

Löt gårdsmejeri
Björn Kvist/Erik Garberg
, Gammalkil
Tel: 0700-90 01 83
Epost: lot.gardsmejeri@telia.com
Produkter: Getost, koost, smör, salamikorv, köttprodukter från get.
Deltar: Alla dagar.

 

Opplunda Ekoägg AB
Fritz Frithiofsson, Anna Tillby
, Vikingstad
Tel: 070-7410288, 070-7930977
Epost: fritz.frithiofsson@telia.com atillby@hotmail.com
Produkter: KRAV-ägg, KRAV-vetemjöl, fårskinn, lammkorv.
Deltar: Alla dagar.

 

S:t Annas Rökeri
Peter Andersson
, Söderköping
Tel: 072-554 3697
Epost: info@stannarokeri.se
Hemsida: http://www.stannarokeri.se
Produkter: Salami, ölkorv, falukorv, isterband, fläsk, gös.
Deltar: Alla dagar.

 

Sankt Anna Gården, Sankt Anna Havtorn
Ethel Hartman
, Söderköping
Tel: 070-610 54 75
Epost: ethelormestorp@gmail.com
Produkter: Havtornsprodukter, saft, nektar, junie, marmelad, bärrussin, fläderblomsaft.
Deltar: 25:e aug till den 29:e sept

 

Skattgårdens Lamm
Per Johansson
, Rimforsa
Tel: 073-849 42 53
Epost: p-johan@telia.com
Produkter: Grönsaker, potatis, ostkaka.kalvdans.
Deltar: Alla dagar.

 

Stafsäter Gårdsglass
Maria Ekman
, Sturefors
Tel: 0730-431519
Epost: gardsglass@stafsater.se
Produkter: Kulglass och förpackad glass.
Deltar: Alla dagar

 

Vikbolandsstruts
Nicklas Nordqvist
, Vikbolandet
Tel: 070-740 1153
Epost: info@vikbolandsstruts.se
Hemsida: http://www.vikbolandsstruts.se/
Produkter: Styckningsdetaljer av struts färskt och rökt.
Deltar: Alla dagar.

 

Vitviks Gård
Maria Ählman
Vitviks, v Lund, 615 95, Valdemarsvik
Tel: 070-556 7440
Epost: maria@vittviksgard.se
Hemsida: http://www.vittviksgard.se
Produkter: Nötkött, torkad svamp.
Deltar: Alla dagar.

 

Wästanå Gårdsslakteri
Helene Pettersson
, Borensberg
Tel: 070-5259615
Epost: wastana@boremail.com
Produkter: Gårdsslaktat KRAV-lamm, kyckling, viltkött, rökta produkter, lammskinn.
Deltar: 11:e aug till den 15:e sept

 

Älmås Gård
Eric Holgersson
, Tranås
Tel: 0140-16788, 070-34 99 464
Epost: eric.holgersson@telia.com
Produkter: Kravcertifierade grönsaker från friland och växthus.
Deltar: Alla dagar.

 

Östgötapotatisodlarföreningen
Claes Pettersson

Tel: 0708-466 263
Epost: claes7710@gmail.com
Produkter: Potatis.
Deltar: Alla dagar

 

 

 


BONDENS EGEN MARKNAD, IDEELL FÖRENING Org. nr: 802410-8337 Bankgironummer: 5823 - 2513